Опубликовано:: Ср, Ноя 27th, 2019

Святкуємо Новий рік у Закарпатті

Прихована за горами, ця чудова земля занадто довго була відокремлена від решти України. Цілі століття вона жила своїм життям, відчувала тільки їй відомі випробування і створила свій особливий світ, сповнений протиріч, до яких українцям над Дніпром або Бугом часто немає справи.

І в той же час те, що робиться на сході від гір, людям над Тисою і Латорицею теж малоцікаво. Як не крути, відстань від Ужгорода до Києва – 820 км, тоді як в Будапешт або Відень, в чиїх орбітах місто і регіон крутилися чимало століть – тільки 330 км і 555 км відповідно. Новий Рік у Закарпатті – це чудова ідея. Святкування буде веселим та цікавим.

Що ми знаємо про Закарпаття? Дуже мало

Там хороші вино і коньяк. Туди можна поїхати на лікування: подихати в соляних шахтах або попити мінеральної води. Можна покататися на лижах, відвідати Долину нарцисів або фестиваль сиру. А ще там живуть угорці, цигани і українці, але всі вони говорять на якійсь такій мові, яку неможливо зрозуміти. А ще тамтешніх жителів можна зустріти в московських потягах, і їх називають гуцулами, хоча більшість з них, звичайно, не гуцули і частіше їдуть в західному напрямку.

Серед тих, хто хвалиться, що подорожував по Закарпаттю, досить важко зустріти таких, які хоч раз побували в його столиці – Ужгороді, бо він так вміло прихований, що заїхати завжди не по дорозі або не вистачає часу, хоча більшість переконана, що місто дуже мальовниче і його колись обов’язково варто відвідати. І таки треба, хоча краще робити це влітку або навесні, коли цвіте сакура. Тоді він дійсно дуже красивий і не такі помітні нечищені вулиці.
Як стверджують місцеві, Ужгород та Закарпаття живуть в різних площинах і не є одним і тим же. Місто завжди “собі на умі”, у нього своя внутрішня кухня, воно мало залежить від області та регіональних розкладів. Область, мовляв, більш рустикальна, з патріархальними і консервативними традиціями, а Ужгород більш сучасний, і в політичному сенсі теж. Втім, цей найзахідніший та найменший за кількістю мешканців обласний центр України стоїть якраз на кордоні, і дуже залежить саме від нього. Значно більше, ніж від Києва, де розподіляються кошти і звідки роздають наганяї. Власне, все Закарпаття живе кордоном. Ця тонка лінія не так визначає його умовну межу, як годує, будує, вчить. Вона взагалі як повітря, тому що прожити без неї в цьому куточку було б неможливо. Особливо зараз.

Під більшовицькою окупацією в Ужгороді функціонував 21 завод і фабрика, з яких до цих пір залишилося тільки три. З’явилося, звичайно, дещо нове. Але індустріалізація не має на Закарпатті такого культу, як, наприклад, на Донбасі. Хоча є можливості для виробництва меблів, свого часу фізичний факультет тутешнього університету славився лазерними і волоконно-оптичними розробками на весь Союз. Але це було колись. А зараз все живе біжить на Захід, включаючи студентів, тому що вибір для тих, хто не хоче цього робити, досить обмежений. Вибір для жителів області трохи більше: туризм, виноробство, вирощування помідорів, вирубка лісу…

Міг би цей край бути успішним? Мабуть так!

Закарпаття набагато колоритніше і оригінальніше, ніж здається. І саме брак справжнього розуміння і звична поверховість у сприйнятті роблять йому ведмежу послугу. Та й не тільки йому. Звичайно, тут безліч своїх проблем і умовностей, які вимагають особливого підходу і які ще довго доведеться долати. Тут свій особливий менталітет, сформований завдяки всім тим катаклізмам, які змушений був пережити цей край. Він прекрасно вписується в байку про трьох братів, які були членами різних партій: яка б з них перемагала, якийсь обов’язково був при владі. Це багато що пояснює і в нинішніх обставинах, тому що, як відомо, політсили мають здатність змінюватися, окупанти також, повінь приходить і йде, а жити якось треба.

Зараз Закарпатті – край українського світу, відданий на відкуп самому собі. Тому ми спробували зазирнути за високі карпатські хребти, щоб дізнатися, чим воно живе, чим може похвалитися, на що скаржиться, в чому джерело його проблем і яким способом регіон їх намагається долати.

Разместил

Андрон Креп - Постинг и поддержка сайта/ Для связи: andronus1@gmail.com

Оставьте комментарий